Czy słuchana przez maluchy muzyka klasyczna ma wpływ na rozwój intelektu?

Każdy rodzic chce, jak najwspanialszej przyszłości dla swojego dziecka. By rozwijać jego inteligencję już w życiu prenatalnym włączają maleństwu Requiem Mozarta lub symfonie Beethovena. Spotykane matki zapewniają, że jest to podstawowy aspekt, jaki ma dać odpowiednie warunki rozwoju dla malucha.
pianino
Opracował: rhodesj
Na podstawie: http://www.flickr.com
Te informacje, nie zawsze mają jednak swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Efekt Mozarta, jak określono zjawisko, w jakie uwierzyła cała grupa rodziców nie wpływa na powiększenie inteligencji u potomka.

W momencie urodzin w naszym mózgu istnieją miliardy komórek nerwowych (neuronów) i połączeń pomiędzy nimi. W momencie dorastania, poznawania otoczenia i pozyskiwania nowych doświadczeń, owych połączeń tworzy się znacznie więcej i bywają coraz silniejsze. Malutkie dzieciątko doświadcza każdego dnia nowszych sytuacji, które mają duży wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Słuchana muzyka pomaga tworzyć i wzmocnić połączenia pomiędzy neuronami bo nerwy, które współpracują z ośrodkiem słuchu są wtedy aktywowane, abyśmy mogli cokolwiek słyszeć (na tej stronie).

Kliknij ten link szkoła języka angielskiego nowy dwór mazowiecki! Tam znajdziesz pożyteczne fakty na ten temat, opisane w artykule.

Muzyka jest bodźcem, który wymusza aktywność mózgu, jako że są w nim receptory odpowiedzialne za odczuwanie i reakcję na dźwięk.

Być może słyszeliście o tzw. "efekcie Mozarta". Odkrył go naukowiec Alfred Tomatis, który używał muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mówienia i komunikowania. Naukowiec ten potwierdził że ucho jest organem nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim organem, jaki naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo pobudzanie kory mózgowej poprzez dźwięki niesie za sobą wiele bardzo dobrych dla człowieka aspektów, jak poprawienie koncentracji uwagi, wzrost kreatywności, poprawienie pamięci, ułatwienie uczenia się czytania i pisania, podwyższenie motywacji.


Może zainteresują ciebie także

Każdy lubi coś innego i w tym się przede wszystkim obraca

Młodzież, pokój młodzieżowy
Opracował: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Każdy z nas rozumie, iż istnieje bardzo sporo głównych gatunków muzycznych i jednocześnie także sporo ich odłamów, jednak zazwyczaj dzieje się tak, iż większość z nas ma swój ulubiony odłam oraz głównie uczepiamy się go tak mocno, iż nawet nie pragniemy zwracać czasu na pozostałe rodzaje. A przecież mimo przemijania lat oraz ukazywania się co chwilę to nowych twórców okazuje się, że blues jest wciąż niesamowicie popularny oraz choć bez wątpienia jego brzmienie odmieniło się od tego pierwotnego, to mimo wszystko sporo osób nadal słucha go z drżeniem serca.

słuchanie muzyki
Opracował: RossinaBossioB
Naukowcy udowodnili zaledwie, że słuchana muzyka klasyczna ulepsza myślenie przestrzenne (fajny sprzęt dla DJów). Jednak identyczny wynik, możemy osiągnąć czytając potomkowi książkę, czy tez opowiadając baśnie. Mózg pod wpływem czynników zewnętrznych bywa pobudzany do działania i jest mu łatwiej sprawować zadania wymagające wysiłku intelektualnego. Taki stan rzeczy bywa jednak chwilowy. Nie można mówić oczywiście, ze nie można puszczać maluchowi muzyki klasycznej, jednak każdy rodzic winien mieć umiar w swoich czynach i pamiętać, że na najlepszy rozwój dziecka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.
24-03-23 07:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.