Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, umila życie a również sprawia wesołość swym zabawnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada dużo wspólnych przymiotów z muzyką innych regionów Polski. Jej twórcy są nieznani i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów twórców oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom bliskie - o umiłowanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z śmiesznych przyśpiewek. Nie mogło braknąć w niej elementów o miłości, czy przegadywania się chłopaka z dziewczyną.
wokalistka
Opracował: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież upodobał sobie cudowny śpiew i granie górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby pospacerować po górskich szlakach, również także aby ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za wieczny fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich wsiach te same utwory i przyśpiewki grywa się i śpiewa znacznie inaczej.

Wspaniała muzyka góralska do dziś asystuje góralom w domostwie, w karczmie, rozwesela życie a również sprawia radość swoim wesołym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich można zobaczyć na przeglądach, a również w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano również komplet 3 gęśli i basów, lecz uznano marne brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, temu odrzucono ten skład. Czasami w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Głównie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - do mikrofonów - też się przydaje.


Może zainteresują ciebie także

Książki były nam od setek lat, obecnie wypierane przez komputery

Nauka z komputerem
Opracował: Goleudy Photography
Na podstawie: http://www.flickr.com
Literatura od wielu setek lat towarzyszy ludziom jako jedna z najstarszych rozrywek. W dawnych latach osoby które umiały czytać i pisać cieszyły się dużym szacunkiem, bo umiejętności te były elitarne i mało dostępne dla wszystkich. Dopiero wymyślenie druku spowodowało, że wreszcie książki trafiły do zwykłych ludzi i zyskały dużą popularność.

Znacznie częściej spotyka się złączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy zespołów bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: wzmacniacze do gitar na stronie w których grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od dziecięcych lat nauczają się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej ceniony jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego i jego odrębności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie dobiera zestaw "muzyki". Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.
18-07-12 01:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.