Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, umila życie a również sprawia wesołość swym zabawnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada dużo wspólnych przymiotów z muzyką innych regionów Polski. Jej twórcy są nieznani i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów twórców oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom bliskie - o umiłowanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z śmiesznych przyśpiewek. Nie mogło braknąć w niej elementów o miłości, czy przegadywania się chłopaka z dziewczyną.
wokalistka
Opracował: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież upodobał sobie cudowny śpiew i granie górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby pospacerować po górskich szlakach, również także aby ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za wieczny fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich wsiach te same utwory i przyśpiewki grywa się i śpiewa znacznie inaczej.

Wspaniała muzyka góralska do dziś asystuje góralom w domostwie, w karczmie, rozwesela życie a również sprawia radość swoim wesołym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich można zobaczyć na przeglądach, a również w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano również komplet 3 gęśli i basów, lecz uznano marne brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, temu odrzucono ten skład. Czasami w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Głównie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - do mikrofonów - też się przydaje.


Może zainteresują ciebie także

Czemu warto zamówić niezwykłe szablony zaproszeń?

kawałek tortu
Opracował: Pawel Maryanov
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gdy wyprawiamy ważną uroczystość o charakterze rodzinnym, koniecznie należy pomyśleć nad wyborem określonych zaproszeń. Możemy postawić na zakup kompletnie przygotowanych szablonów, ale możemy także zlecić ich zaprojektowanie, według naszych indywidualnych preferencji. Tym sposobem zyskamy gwarancję, że zaproszenia okażą się naprawdę jedyne w swoim rodzaju i tym samym przypadną do gustu wszystkim adresatom.

Znacznie częściej spotyka się złączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy zespołów bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: wzmacniacze do gitar na stronie w których grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od dziecięcych lat nauczają się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej ceniony jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego i jego odrębności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie dobiera zestaw "muzyki". Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.
18-07-12 01:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.