W jaki sposób rozbudowane są przepisy odnoszące się do różnych dyscyplin strzeleckich?

Jeżeli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami pewnej konkurencji sportu, to jesteśmy poniekąd zobowiązani do bardzo dobrej znajomości poszczególnych przepisów. Nie inaczej jest w dyscyplinie, jaką wykonuje się między innymi na strzelnicy sportowej.


Tu także istnieją przeróżne typy broni, przy pomocy których można by tego typu sport uprawiać (dokładnie jest to pistolet, karabin oraz strzelba gładkolufowa).


Istnieje więc oparte na przepisach ISSF strzelectwo sportowe, długodystansowe (przepisy WBSF), czarno prochowe (zasady MLAIC), strzelectwo historyczne (oparte na przepisach EGS), na normach Bractw Kurkowych - kurkowe, dynamiczne (regulaminy IPSC, IDPA) oraz (polegające na kodeksach SASS) strzelectwo westernowe. W każdej dyscyplinie rozgrywane są imprezy strzeleckie. Toczą się wedle kategorii wiekowych (przykładowo młodzicy lub juniorzy) oraz określonych grup zawodników (dla przykładu mężczyźni czy służby mundurowe). W granicach konkretnych dyscyplin wykonywane są m.in. tego typu konkurencje jak pistolet sportowy, karabinek standardowy czy Double Sweet. Oczywiście istnieje ponadto podział broni ze względu na jej kaliber, zatem najmniejszą średnicę lufy.


strzelectwo
Opracował: www.4taroty.pl


W przypadku broni pneumatycznej jest to 4,5 mm, pistoletów kulowych 5,6 mm, karabiny dużego kalibru mogą mieć do 8 milimetrów kalibru, pistolety oraz rewolwery tak zwanego centralnego zapłonu od 7,62 do 9,65 mm, zaś broń śrutowa - nie większy niż 12mm. W strzelectwie sportowym można używać następujące przyrządy wspomagające celowanie: otwarte, zakryte i optyczne.


Może zainteresują ciebie także

Co powinno się mieć na uwadze w czasie czarterowania jachtu?

meksyk
Na podstawie: pixabay.com
Obecnie ilość sympatyków aktywnego wypoczynku na szczęście ciągle się powiększa. Funkcjonuje wiele sposobów na taką postać spędzania czasu, zaś jedną z nich jest odpoczywanie na jachcie.


Obowiązujące tam są także konkretne sygnały (przykładowo ŁADUJ czy też STOP) i kary (ostrzeżenie, odjęcie punktów czy też zdyskwalifikowanie). Naturalnie tej dyscypliny nie możemy uprawiać poza określonym do takiego celu obszarem.
22-08-04 07:52
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.