W które miejsca najlepiej udać się na wypoczynek? Bez wątpienia Zakopane spełnia najbardziej ciekawe standardy w dziedzinie wypoczynku

Wisła to najważniejszy ze wszystkich obleganych w porze zimowej miasteczek w kraju. Tu co roku na narty zjeżdżają miłośnicy białego szaleństwa z z kraju i zagranicy. Jednakże nie tylko narciarze kochają Wisłę. To wspaniały punkt wypadowy w Beskidach, co już dawniej mogli przyznać zwolennicy pieszych wycieczek w góry.

Góry
Opracował: Madalina Ungur
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wisła to także miejscowość pełna ciekawych zabytków oraz góralskiego folkloru. Liczne muzea a także galerie gwarantują rozrywkę nawet osobom, którym nie chce się wędrować górskimi szlakami i którzy na stokuprzebywają od czasu do czasu. Myślisz o doskonałym miejscu na wypoczynek? Nocleg w Wiśłe będą idealne. Sprawdź dlaczego - noclegi w dobrej cenie - Wisła.

Ciekawym miejscem do zobaczenia jest również Zakopane. Co koniecznie należy zobaczyć w tym cudownym mieście? Przede wszystkim tutejsze muzea. Słynna „Atma” oraz wille powiązane z wybitnymi bywalcami Zakopanego (Witkiewiczem, Makuszyńskim czy Kasprowiczem) to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki góralskiej architektury i dobre przedstawicielki wysoko ocenianego stylu zakopiańskiego. To muzea związane z biografiami, pełne osobistych pamiątek, dzięki którym lepiej można poznać tych, o których tak wiele napisano w szkolnych podręcznikach.

Interesującym punktem na mapie miasteczka jest cmentarz na Pęksowym Brzysku. To spoczywają ci najwybitniejsi mieszkańcy miasta. Znaczna ilość rozpoznawalnych nazwisk sprawia, że ten mały cmentarzyk jest jedną z najistotniejszych nekropolii w całym kraju. Historia cmentarza zaczęła się w połowie XIX wieku. Od tej chwili pochowano tu wielu zasłużonych dla Podhala osób. Tu położony jest m. in. grób znanego lekarza i przyrodnika, Tytusa Chałubińskiego, legendarnego muzyka i gawędziarza Sabały, Stanisława Witkiewicza oraz Władysława Orkana. Pochowany jest tu także architekt Karol Stryjeński oraz Kornel Makuszyński. Swe symboliczne mogiły mają na tym cmentarzu także Witkacy oraz założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Mariusz Zaruski. Sławne i wybitne osobowości oraz wyjątkowe w swej formie groby ozdobione ludowymi świątkami dobrze świadczą o niezwykłości tego miejsca.


Może zainteresują ciebie także

Telewidz bez bieżącego programu byłby jak rozkojarzony turysta podróżujący autobusem bez ważnego rozkładu jazdy

program tv
Na podstawie: pixabay.com
Na początku ubiegłego stulecia sceptycy napomykali, że telewizja wcale nie ma przyszłości, ponieważ siedzenie kilka godzin dziennie przed ekranem telewizora jest całkiem bezsensowne. Jednakże czas pokazał, że bardzo się mylili. Oglądanie seriali czy filmów fabularnych i serwisów informacyjnych jest dziś najlepszą formą spędzania wolnego popołudnia. Niektóre programy nadawane w 2015 roku zgromadziły przed telewizorami trzymilionową widownię, co pokazuje, że telewizja ma naprawdę spore grono wielbicieli.

Innym symbolem Zakopanego jest Wielka Krokiew – najsłynniejsza w naszym kraju skocznia narciarska. Jej projektantem był słynny architekt Karol Stryjeński, a wielkie otwarcie skoczni nastąpiło w 1925 roku. Od tego roku słynna skocznia otwiera niezwykłą kartę w dziejach rodzimego sportu. Liczne zawody, w tym Puchar Świata w skokach narciarskich przyczyniają się do tego, że Zakopane zimą tętni życiem.
21-03-03 07:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.