Broń użytkowana w przeszłości – jakie jej rodzaje były najczęściej wykorzystywane?

Broń niestety towarzyszy ludzkości od wieków. W początkach najprawdopodobniej jej rolę pełniły twarde przedmioty, na przykład kości, jednakże razem z rozwojem człowieka, rozwijana była także ta strona jego życia. W czasach starożytnych jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która pozwala na widowiskową walkę na znaczących odległościach. Już od wieków starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się utożsamiana ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, wytrzymały, a jednocześnie wystarczająco lekki było dość problematycznym wyzwaniem. Poza tym, właściciele mieczy brali pod uwagę ich wygląd. Miecze były czasami bogato zdobione. Najzamożniejsze osoby decydowały się na zdobienie rękojeści miecza drogimi kamieniami. Czasami były one inkrustowane złotem. Bronią, która zapewniała człowiekowi wielkie pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki robiono z drewna, a ich produkcja była bardzo trudna.

Łuk musiał być bowiem prawidłowo wyważony, aby zagwarantować nośność strzały. Łuki, podobnie jak miecze, zdobiono. Ta broń świetnie nadawała się nie tylko na polu walki, ale również w czasie polowań. Posługiwanie się łukiem nie było proste. Wręcz przeciwnie, konieczna była umiejętność celowania i opanowanie, ponieważ wystarczyło drżenie rąk, by chybić.
Przełom pojawił się w momencie odkrycia broni palnej. Początkowo jej wykorzystanie było problematyczne, jako że niezbędne było jej częste ładowanie. Obecnie z kolei broń jest wyposażona w magazynek składający się z większe liczby kul. W dodatku, na rynku dostępna jest broń z celownikami. W przeszłości bardzo popularne były armaty, które sprawdzały się w szczególności w walce w otwartym polu, jako że siały spustoszenie w oddziałach przeciwnika.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące wiadomości na ciekawiący Cię dział. Wejdź do kolejnego tekstu oraz czytaj raport (https://instytutmkm.pl/).


Naturalnie, każdy kraj i region posiada swoją broń, której charakter był określany przez styl walki. Na przykład, polscy chłopi w czasie insurekcji kościuszkowskiej, z braku innej broni, posługiwali się własnymi kosami osadzonymi na długich drzewcach. Z tego względu, oddziały otrzymały miano kosynierów.

Broń była prymitywna, jednakże w walce rzeczywiście dosyć niebezpieczna. Dziś posługiwanie się bronią w Polsce jest niedopuszczalne. Nie można mieć broni palnej, poza osobami które otrzymały odpowiednie zezwolenie.
23-10-02 07:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.