Książki były nam od setek lat, obecnie wypierane przez komputery

Literatura od wieków towarzyszy ludziom jako jedna z najstarszych rozrywek. W dawnych wiekach osoby które umiały pisać i czytać cieszyły się dużym szacunkiem, bo takie umiejętności były bardzo elitarne i niezbyt dostępne dla ogółu. Dopiero wymyślenie prasy drukarskiej spowodowało, że wreszcie książki trafiły do zwykłych ludzi i stały się popularne.

Nauka z komputerem
Opracował: Goleudy Photography
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zatrzymać ogromnej popularności słowa pisanego. Przecież na szeleszczące kartki papieru były przelewane najwspanialsze dzieła światowej literatury, a oprócz tego całą wiedzę, którą przez setki lat gromadziła ludzkość. Same książki zostały tak nieodłącznym elementem życia większości z nas, że wielu ludzi zwyczajnie uważało je jako normalny element wyposażenia domu albo mieszkania- w najnowszym wpisie. Książki czytano dla spędzenia wolnego czasu, z książek młodzież, dzieci i dorośli mogli czerpać wiedzę, z książek mogą korzystać również ludzie szukający najróżniejszych porad, wskazówek czy przepisów. W większości mieszkań i domów można było książki spotkać, w niektórych utworzono wręcz niewielkie biblioteczki gromadzące całkiem pokaźne zbiory.

I gdy wydawać by się mogło, że drukowanemu słowu praktycznie nic nie będzie w stanie zaszkodzić, nagle zaczęły być popularne komputery, a niewiele czasu po tym sieć internetowa. Odmieniło to do góry nogami praktycznie cały świat naukowej i rozrywkowej literatury. Okazało się nagle, że poradniki są niepotrzebne, bo wszystkie informacje tego typu bez problemów znajdzie się na wielu stronach, co więcej, zupełnie bezpłatnie.

książki
Opracował: ricoeurian
Na podstawie: http://www.flickr.com
Uczniowie i studenci także kupują obecnie mniej książek, bo jeśli mogli ją znaleźć zeskanowaną w sieci, to troszcząc się o swój portfel wolą wybrać naukę z takich właśnie źródeł- przenieś mnie do źródła.


Poza tym ludzie zaczęli dużo mniej czytać, w końcu ta prozaiczna czynność może zmusić do uruchomienia wyobraźni i wysiłku, a w końcu łatwiej będzie zasiąść przed telewizorem i bez większego myślenia patrzeć się w szybko przelatujące obrazki. Ogromnie zmieniło również wypuszczenie do sprzedaży najróżniejszych czytników. Te nieduże elektroniczne sprzęty wyświetlają na wyświetlaczu bardzo przypominającym papierową kartkę treść danej książki, przez co można przy sobie nosić całą bibliotekę.
23-04-15 07:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.