Po m.in. krajowych akwenach porusza się wiele różnorodnego rodzaju jednostek pływających. Od łódek, skuterów wodnych po
rowery wodne czy łodzie silnikowe.
Co interesujące, w naszym kraju na tzw.
śródlądziu, aby móc sterować jachtami o długości poniżej 7,5m nie jest wymagany jakikolwiek patent żeglarski. Podobnie w wypadku niewielkiej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw. Dopiero w przypadku znaczniejszych jednostek obligatoryjny jest odpowiedni patent albo certyfikat. Dokument taki można by wyrobić we właściwym związku sportowym. Najmniejsze uprawnienia w odniesieniu do motorówek to sternik motorowodniactwa. Posiadając je, można legalnie pływać motorówką posiadającą motor o mocy do 60 Kw, zarówno na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak przypadku muszą być to rejsy dzienne oraz nie dalej niż dwie mile morskie od nadbrzeża.
Kliknij ten odnośnik, a zobaczysz, że znajdujące się tam wpisy ze strony (
http://pracownia-magenta.pl/dekoracje-weselne/) zaintrygują takie osoby, które zaabsorbowane są analizowaną w tym miejscu tematyką.
Do zdobycia koniecznych certyfikatów, trzeba posiadać m.in. ukończony 12 rok życia, skończone szkolenie oraz zdany stosowny test. W wypadku większych
jednostek wymogi są odpowiednio bardziej znaczące.
oczywiście najlepiej jest uzyskiwać uprawnienia powoli, razem z pogłębianiem
się doświadczenia właściciela łodzi motorowej.
Jak jednak
prezentują się inne sprawy związane z posiadaniem tego rodzaju urządzenia? Do przewiezienia łódki konieczna jest specjalna przyczepa, z kolei na wodzie hipotetycznie mogą zostać tylko zacumowane do nadbrzeża, lecz najlepszym wyjściem byłoby posiadanie swojego hangaru. Bardziej korzystną wiadomością jest to, że motorówki nie musiałyby być specjalnie drogie.