Jak znaleźć wartościową książkę?

Człowiek wykształcony powinien wygospodarować trochę czasu na czytanie książek. Niekoniecznie tylko specjalistycznych, mających związek z zawodem który wykonuje. Przyznaję jednak, że nie jest łatwo zorientować się w gąszczu tytułów. Jeśli pragniemy znaleźć odpowiedź na pytanie co warto przeczytać?, możemy wspomagać się omówieniami prasowymi. Jest to klasyczne podejście w wyborze książki. Często też radą nam może posłużyć bibliotekarka lub też fachowy sprzedawca książek. Dzisiaj, w dobie internetu, można się nim również wspomagać przy wyborze książki. Znajdziemy kilka serwisów dla ludzi lubiących czytać. Najpopularniejsze to Biblionetka.pl i Lubimy Czytać.pl. Logując się tam, mamy dostęp do własnych półek, do półek naszych znajomych czy też do recenzji książek. Serwisy wyżej wymienione zamieszczają nawet sprofilowane propozycje książek, co może być dla nas dobrą wskazówką.


Książka
Opracował: nkzs
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Jakimś drogowskazem są nagrody literackie a także wszelkiego rodzaju rankingi, na przykład Literacka Nagroda Nike, lub automat hl 100 plebiscyt na najlepszą książkę o tematyce historycznej. Jednakże wybór jury nie musi się zgadzać z gustami czytelników, czego dowodem jest najważniejsza polska nagroda literacka. Często wybory jury mijają się z gustem większości publiczności. Miłym zaskoczeniem dla czytelników okazał się 2013r. Nagrodzono książkę p. Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". Akcja powieści umiejscowiona jest w prowincjonalnym Polskim mieście. Autorka karci w swej powieści pewny typ zbiorowej nabożności. Mierzy się z dzisiejszym prostactwem widocznym w internecie. Ujawnia je w dość realistyczny sposób. Mnie szczególnie spodobał się motyw koci. Te miłe zwierzaki są w tejże książce pierwiastkiem dobra (jak również ludzie kotami się opiekujący). Podobne wątki można odszukać również tutaj - .

Powieść ma w sobie pierwiastki nadprzyrodzone a to wszystko zawarte jest w formie kryminału z zaskakującym finałem. Jest to również opowiadanie o dojrzewaniu głównej postaci i jej zmaganiach z przeszłością. Moim kolejnym typem w osobistym rankingu co warto przeczytać?, jest pozycja o życiu Władysława Bartoszewskiego. Wywiad rzeka z niezwykłą osobą. Mimo bardzo ciężkiego życia zachował on optymizm i - co najważniejsza - wiarę w człowieka. Bartoszewski mówi o tym, jak rozumie umiłowanie ojczyzny jak też odpowiedzialność za ojczyznę. A dla odprężenia rekomenduję „W syberyjskich lasach” (Sylvain Tesson), opowiadanie o paru miesiącach z życia autora wśród dzikiej przyrody, próbach „ujarzmienia” czasu i czerpania przyjemności z każdej chwili istnienia.
23-03-28 12:54
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.