Kąty Rybackie - propozycja na rodzinne wakacje nad morzem

Kąty Rybackie to nieduża, morska wioska rybacka, położona w gminie Rewal. Teren ten mieści się w propozycjach turystycznych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.


Morze, Bałtyk
Opracował: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Latarnia Morska usytuowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia działa od grudnia tysiąc osiemset sześćdziesiątego szóstego roku i sięga wysokości czterdziestu pięciu metrów. Obiekt jest uprzystępniony do zwiedzania, w związku, z czym z jego tarasu widokowego ma się szansę do oglądania bajecznej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przystającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do wykazu zabytków. W trakcie wczasów w Kątach Rybackicj należy wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieszczącego się w willi z lat trzydziestych dwudziestego wieku, przy alei Bursztynowej. Tutejsza wystawa przedstawia specyfikę pracy rybaków jak również elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają też usytuowane na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od miejscowych rybaków. W muzeum, prócz wystawy stałej, organizowane są także ekspozycje czasowe o różnej tematyce, między innymi historia mody i zwyczajów plażowych, rybołówstwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, fotografia z lotu ptaka, czy też akwarele przedstawiające atrakcje gminy. W Katach Rybackich jest także stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przemierza kolejka wąskotorowa tak zwana ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i naturalnie Kątów Rybackich. Jest to jedynie 22% ze wszystkich linii przeszłej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która dawniej miała spore znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i dziewiętnastego wieku z dekoracyjnymi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części (lusterka motocyklowe) wsi.

Podstawową atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza rozległa, piaszczysta plaża. Jest ona rewelacyjnie przygotowana dla wczasowiczów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. Podczas relaksu na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z tutejszej przystani morskiej. Jest to też niepowtarzalna szansa do zakupienia niedawno co wyłowionych ryb. Sławnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się prawie symbolem miasta i nieustannym obiektem zainteresowania urlopowiczów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa znane szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski imienia dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną w postaci faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej zieleni jest ekosystem płyciutkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą ilością "wysp" stworzonych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można natknąć się na między innymi następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i sporo innych.


Do najciekawszych imprez odbywających się w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów "Baltic Cup", Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Całkowitą propozycję na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Kątach Rybackich można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na poniższe linki:
- hotele Kąty Rybackie (więcej informacji)
- wczasy Kąty Rybackie
- Niechorze domki letniskowe
23-06-20 08:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.